اخبار

همایش "سپیده دانایی" به منظور تجلیل از نویسندگان و مؤلفان شهرستان سمیرم با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان برگزار شد.

همایش "سپیده دانایی" به منظور تجلیل از نویسندگان و مؤلفان شهرستان سمیرم با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان برگزار شد.
همایش "سپیده دانایی" به منظور تجلیل از نویسندگان و مولفان شهرستان سمیرم در روز چهارشنبه 26تیرماه 98 با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر انصاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سمیرم برگزار گردید

همایش " سپیده دانایی" در راستای تجلیل از نویسندگان و مولفان شهرستان سمیرم در روز چهارشنبه 26تیرماه 98 با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر انصاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سمیرم برگزار گردید

در ابتدای این همایش مرتضی نادری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سمیرم با اشاره به پیشینه فرهنگی شهرستان سمیرم، گزارشی از وضعیت فرهنگ و  هنر در شهرستان سمیرم ارائه کرد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سمیرم در ادامه به شناسایی ۶۰ نفر از نویسندگان سمیرمی اشاره کرد و گفت: مطابق آمار جمعیتی شهرستان به ازای هر یکهزار نفر یک نویسنده در شهرستان فعال وجود دارد.

مرتضی نادری با اشاره به فعالیت ۶ رسانه چاپی و الکترونیک در سمیرم، تصریح کرد: ترقی رتبه مجموعه فرهنگ و ارشاد سمیرم از بین ۲۳ شهرستان به جایگاه سیزدهم نشان از کار خوب این مجموعه، همکاران فرهنگی و فعالان عرصه فرهنگ و هنر در یکسال گذشته است.

وی خاطرنشان کرد: هشت موسسه فرهنگی ، هنری ، آموزشگاه های آزاد هنری و موسیقی در سمیرم فعال است اما از داشتن نگارخانه بی بهره ایم اما امیدواریم با افتتاح مجتمع فرهنگی بزرگ سمیرم این نداشته ها نیز به داشته های فرهنگی ما افزوده شوند.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سمیرم با بیان اینکه هیچ موسسه قرآنی ثبت شده ای در سمیرم فعال نیست اظهار داشت: نرخ رشد حفظ قرآن و حافظان کتاب خدا در سمیرم طی دو سال گذشته ۵۰۰ درصد افزایش داشته است.

در ادامه این همایش دکتر اصغر سلیمی نماینده سمیرم در مجلس دهم هم اظهار امیدواری کرد: امسال با همت مسوولان بویژه شهرداری، کتابخانه کوی نور نیز مراحل تکمیل و ساخت و ساز خود را با سرعت بیشتری طی کند تا اهالی محله همجوار آن بتوانند از آن کتابخانه بعد از ۲۷ سال بهره مند شوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان روز چهارشنبه در همایش نکوداشت نویسندگان کتاب در سمیرم با عنوان سپیده دانایی، اظهار داشت: صاحب قلم بعنوان کتاب نویس رکن مهم فرهنگ و رشد فرهنگی است و در مقابل کتابخوانان نیز با ارتقاء فکر و اندیشه، عامل رشد و بالندگی جامعه خواهند شد.

به گفته حجت الاسلام محمدعلی انصاری، جایگاه صاحب قلم و اندیشه به این دلیل والا و برتر است که نتیجه تفکر و نوشتار او به سعادت بشریت و انسانیت می انجامد و جهان و ملتی از آن بهره می برند.

وی خاطرنشان کرد: رهبر فرزانه انقلاب بارها چه قبل و چه بعد از دوران رهبری خود بر موضوع فرهنگ تاکید داشته اند و معتقد هستند اگر فرهنگ درست شود اقتصاد و سایر امور اصلاح می شوند.

وی با بیان اینکه بسیاری از تنگناها و بی تدبیری ها در امور اقتصادی به دلیل بی توجهی ها به فرهنگ و کار فرهنگی است ادامه داد: خطاب رهبر انقلاب به این موضوع مهم گاهی به عامه مردم، گاهی به متولیان امر و گاهی نیز به عموم مردم جهان و منطقه است.


همایش

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان، این سخن رهبر انقلاب را که فرهنگ اصلی ترین نیاز و مولفه محوری در توسعه هر کشور را حکیمانه و عالمانه برشمرد و افزود: ایشان در همین شرایط سخت معیشتی و اقتصادی مردم باز هم اصل را فرهنگ و کار فرهنگی می دانند.

انصاری در ادامه به بخش کوتاهی از «کتاب انسان» اشاره ای داشت و گفت: شهید مطهری در این کتاب می گوید خداوند متعال به انسان توان دانایی عطا کرده که هم می تواند در مسیر سعادت گام بردارد و هم مسیر را اشتباه برود یعنی گاهی به چاه می رود و گاهی به سعادت می رسد.

وی تصریح کرد: سیره انتقال دانایی و ماندگاری این توان خاص انسان، به همان قلم و اندیشه اوست که در قرآن مجید هم به آن قسم یاد شده و ارزش آن را مشخص می کند.

بر این اساس، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در سفر یکروزه خود به سمیرم از مجموع فرهنگی و هنری این شهرستان که در دست تکمیل است دیدن کرد و قول داد اگر شرایط و اعتبار لازم با همکاری مسوولان شهرستان تامین شود، شهریور ماه امسال شاهد افتتاح این مجتمع بعنوان مطالبه اصلی فعالان فرهنگی سمیرم باشیم.

ر بخش پایانی این همایش از تعداد 37 نفر از نویسندگان و مؤلفان شهرستان سمیرم با اهدای لوح تقدیر و تندیس یادبود همایش  تقدیر شد.

همایش سپیده دانایی به همت موسسه فرهنگی هنری سرو آزاد سمیرم و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سمیرم در روز چهارشنبه 26 تیرماه 98 برگزار گردید.

شهرستان سمیرم زادگاه بزرگان و عالمانی همچون خطاط بزرگ جهان اسلامی شیخ حبیب الله فضایلی، حکیم جهانگیرخان قشقایی و نقاش باشی سمیرمی، در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است

۲۹ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۲۲
روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سمیرم |
تعداد بازدید : ۲۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید